Луцька міська дитяча поліклініка » Корисна інформація » Цукровий діабет у дітей: перебіг і прогноз
Цукровий діабет у дітей: перебіг і прогноз
Категория: Корисна інформація | Автор: admin | Просмотров: 3564
Дата: 13-11-2017, 10:01


Цукровий діабет у дітей: перебіг і прогноз
Раніше практично кожна дитячий діагноз «діабет» або інтеркурентна інфекція виявлялися небезпечними для життя, тому як знижена толерантність організму до вуглеводів сприяла розвитку коми. Якщо говорити більш конкретно, то безпосередньою причиною смерті виявлялися туберкульоз, інтеркурентні інфекції, у більшості випадків – виникла кома.
Що таке цукровий діабет у дітей?
Цукровий діабет є хронічним захворюванням ендокринної системи, що з'являються з-за дефіциту інсуліну – особливого гормону підшлункової залози. Призначення інсуліну полягає в тому, щоб забезпечувати надходження в усі клітини людського організму глюкози. Підшлункова залоза у здорової людини виробляє гормон інсулін, він в свою чергу приносить розчинену в крові глюкози всередину клітин. При розвитку цукрового діабету глюкоза самостійно не може проникнути в клітину, і змушена залишатися в крові, опиняючись непотрібним елементом. При цьому глюкоза є основним джерелом харчування для організму. Потрапляючи в організм з їжею, вона трансформується всередині клітини в чисту енергію, дозволяє організму повноцінно працювати. Проникнути всередину клітини глюкоза може тільки з допомогою гормону інсуліну. Якщо інсуліну в організмі недостатньо – цукор, тобто глюкоза, залишається в крові. Від цього кров стає більш густою і не здатною швидко переносити кисень і поживні речовини для клітин. Стінки судин для поживних речовин стають непроникними, втрачають свою еластичність. Подібне «засахаривание» несе пряму загрозу оболонок нервів. Цукровий діабет у дітей супроводжується порушенням всіх без винятку видів обміну речовин в організмі: вуглеводного обміну, білкового обміну, жирового обміну, мінерального обміну і водно-сольового обміну. Звідси й численні ускладнення цукрового діабету, серйозними і досить часто для життя небезпечними ускладненнями. Існує два типи діабету, які володіють істотними відмінностями, як з точки зору клінічного розвитку, патогенезу та етіології, так і з точки зору підтримки та лікування. Перший тип діабету викликаний дефіцитом інсуліну: підшлункова залоза виробляє його недостатньо або зовсім не виробляє. Підшлункова дитини зі своїми функціями просто не справляється: кількість синтезирующегося гормону вступник обсяг глюкози не переробляє, підвищується рівень цукру в крові. При діабеті даного типу завжди потрібно інсулінотерапія – щоденні ін'єкції інсуліну, що вводяться в строго певній кількості. При разі діабету другого типу інсулін виробляється в достатній кількості, а трапляється і більше необхідної норми. Однак гормон виявляється практично марним, бо як тканини в організмі, з тих чи інших причин, втрачають чутливість до нього, не розпізнають інсулін.
Як виникає діабетична кома і гіпоглікемія?
Коли розвивається цукровий діабет у дітей, сповільнюється не тільки процес перетворення в глікоген цукру, але також і згоряння в тканинах глюкози. Тому в якості енергетичного матеріалу організму дитини доводиться використовувати жир. Як результат, інтенсивний вихід з жирових депо жирних кислот і досить активне їх розщеплення, що приводить, у свою чергу, до накопичення в тканинах і крові так званих кетонових тіл, зокрема: ацетону, ацетооцтової кислоти і бета-оксимасляної. Підвищений вміст у крові даних кетонових тіл – не що інше, як отруєння організму і в першу чергу центральної нервової системи. Таке отруєння може вилитися в розвиток важкого ускладнення — діабетичної коми. При діабетичній комі, життєво важливі функції у пацієнта порушуються, у тому числі порушується дихання та кровообіг, якщо не вжити відповідних заходів вчасно, дитина просто гине. При відповідному контролі та лікуванні в даний час дитина, що страждає цукровим діабетом, здатний вести такий же спосіб життя, як і його здорові однолітки. Тим не менш, небезпечні моменти для життя дитини, типу коми і гіпоглікемії, погрожують маленькому діабетикові протягом усього періоду хвороби. Крім цього цукровий діабет у дітей, містить віддалену, але невідворотну небезпеку, яка може істотно скоротити життя хворого в кінцевому підсумку - діабетичні зміни судин. Детальніше про те, що таке діабетична кома, і як вона розвивається у дітей, можна прочитати в статті: «Що таке цукровий діабет з наукової точки зору? Як розвивається діабетична кома і чому вона небезпечніше для дітей?». Кілька слів необхідно сказати і про гіпоглікемії, пов'язаної з инсулинотерапией. Справа в тому, що гіпоглікемія є помилкою, якщо помилково діагностують початок кома, причому уникнути такої помилки практично неможливо. Зустрітися з появою гіпоглікемії можна в початковий період і лабільний період діабету, нерідко при підборі інсулінотерапії і дієти пацієнта, при підвищенні інсулінових доз, після голодування або серйозних фізичних напруг і навантажень. Початкові ознаки гіпоглікемії - це: запаморочення, блідість, млявість, підвищена пітливість, негативні реакції дитини, тремор, слідом за цими першими симптомами швидко з'являються судоми і порушення свідомості. Важливими ознаками, що відрізняють ацидотичну кому від гіпоглікемії, є: бліда волога шкіра, відсутність токсичного дихання, посилені рефлекси. При аналізі перших порцій сечі може виявитися вміст цукру і ацетону в ній. Концентрація глюкози в крові досить низька, але реакція крові нормальна. У випадках, коли початкові значення вмісту цукру в крові високі і несподівано різко падають, то важкі симптоми гіпоглікемії можуть проявитися навіть за умови нормального рівня цукру в крові. Часто повторювані, тривалі гіпоглікемічні стани здатні стати початковою причиною церебральних уражень дитячого організму.
Прояви, наслідки та симптоми цукрового діабету у дітей
При недостатньому, не ретельному лікуванні сповільнюються процеси розвитку та росту дитини. Симптоми цукрового діабету у дітей нерідко супроводжуються збільшенням печінки, яке викликане накопиченням глікогену і жиру. Подібні випадки особливо загрозливий схильністю до кетозу, а процес лікування цих «лабільних» хворих скрутний. Стани, які характеризуються збільшенням печінки, карликовим ростом, липемией, підвищеною схильністю до кетозу, у медичній літературі відомі як синдром Моріака.
При діабеті, як і при інших хронічних захворюваннях, часті всілякі психічні та поведінкові розлади у дітей. Діабетичні зміни судин - це вже не симптоми цукрового діабету у дітей, а пізні наслідки хвороби, з якими, як правило, зустрічається вже терапевт, а не педіатр. Протягом перших десяти років розвитку діабету вони зустрічаються досить рідко, а ось в наступні десять років близько 70-90% хворих з діагнозом «діабет» розташовують даними ускладненнями. Прогноз даних судинних змін дуже поганий, життя хворого вони реально скорочують, особливо, якщо захворювання почалося в ранньому віці. Найчастішими ускладненнями цукрового діабету з віком є: загальний артеріосклероз, гломерулосклероз, який швидко призводить до ниркової недостатності (хворобі Вільсона), ретинопатія та катаракта.
Цукровий діабет у дітей: симптоми і ознаки діабету у дітей
Провідні ознаки цукрового діабету у дітей, у більшості випадків особливо виражені саме при дитячому діабеті - це:
1. Поліурія, яка у дітей малого віку часто сприймається, як звичайне нічне нетримання сечі. Це поширена помилка, тому слід бути уважним і знати всі симптоми цукрового діабету.
2. Полідипсія, що розвивається в результаті болісного почуття спраги у хворого на діабет дитини.
3. Швидко розвивається схуднення, незважаючи на хороший, а то й «звірячий» апетит.
4. При цукровому діабеті виділяється досить велика кількість сечі. Колір у неї світлий і високий питому вагу. Найбільш явними ознаками для підозр на цукровий діабет у дітей, які містяться в сечі цукор і ацетон.
5. Ознаки цукрового діабету у дітей – це концентрація цукру в крові натще перевищує 120 мг%.
У разі, якщо батьки на початкові ознаки діабету у дітей не звертають уваги, то буквально через кілька тижнів, у кращому випадку - місяців, а при наявності інтеркурентних інфекцій – протягом декількох днів, здатний розвинутися важкий ацидоз у дитини і діабетична кома. Симптоми цукрового діабету у дітей, загалом, особливо не відрізняються від діабету в будь-якому іншому віці. Головні ознаки цукрового діабету у дітей – це підвищені показники вмісту в крові глюкози. Збільшення вмісту в крові цукру супроводжує посилене його виведення з сечею. Виділення з організму великої кількості рідини провокує зневоднення тканин, як наслідок - серйозна спрага у хворих діток, що, до речі, очолює перші наочні ознаки діабету у дітей. Коли рівень цукру, перевищує нормальні значення, з'являються специфічні симптоми цукрового діабету у дітей: невтоленна спрага, відчуття сухості в роті, збільшення виділення сечі, загальний стан слабкості, порушення зору. Однак це суб'єктивні симптоми. Справжня загроза виникає, коли концентрація глюкози в крові постійно висока.
Коли після прийому їжі відбувається періодичне підвищення рівня глюкози в крові, можна вважати, що це – «перша ластівка», перші серйозні ознаки діабету у дітей. Дані ознаки носять назву переддіабет або, простіше кажучи, порушення толерантності до вуглеводів. Об'єктивні ж ознаки цукрового діабету у дітей — це стабільно підвищені показники вмісту глюкози в крові (гіперглікемія), як вже йшлося, а наслідком цього прояву є виділення глюкози з сечею (глюкозурія).
Що ж стосується ознак, які можна розпізнати за межами лабораторії, то основні симптоми цукрового діабету у дітей - це:
1. Надмірне виділення сечі (поліурія) – найчастіше найперший ознака діабету. Підвищена кількість сечі, що виділяється обумовлюється глюкозою розчиненої в сечі, яка перешкоджає зворотному всмоктуванню води на рівні нирок, з первинної сечі.
2. Сильна, невгамовна спрага (полідипсія) – наслідок посиленої втрати рідини з сечею.
3. «Вовчий» апетит, ознаки ожиріння або, навпаки, втрати у вазі. Помітна втрата у вазі – непостійний симптом діабету, більш характерний для першого типу захворювання. Особлива відмінність - схуднення відбувається навіть на тлі посиленого харчування дитини або навіть «звірячого апетиту», що теж буває властиво діабету. В даному випадку втрата у вазі - це наслідок нездатності тканин організму у відсутності інсуліну переробляти глюкозу. «Голодуючі» тканини просто починають переробляти свої власні запаси білків та жирів, організм, як би «поїдає» себе зсередини. Вищеописані симптоми цукрового діабету у дітей більш характерні першого типу захворювання. У цьому випадку, ознаки діабету у дітей розвиваються швидко, іноді стрімко. До того ж, юний і дитячий вік є досить характерним для першого типу діабету. Діабету другого типу властиво тривале безсимптомне розвиток і повільне наростання симптомів у подальшому. Тому діагностика діабету другого типу більш складна, в плані своєчасного виявлення захворювання. Хворі найчастіше до лікаря діти потрапляють не з симптомами, а вже з наслідками ускладненнями хвороби
У деяких випадках при діабеті другого типу спостерігаються наступні малоспецифичні симптоми цукрового діабету у дітей:
1. свербіж,
2. шкірні нагноєння, постійні заїди,
3. важко піддаються лікуванню запальні захворювання шкіри,
4. сухість у роті,
5. слабкість у м'язах,
6. постійна втома, млявість.
Ознаки цукрового діабету у дітей, на які батькам слід у будь-якому випадку звернути особливу увагу, це: тривале загоєння ран, часті заїди, різні нагноєння, кровотеча ясен, слабкість, погіршення гостроти зору, постійна примхливість і млявість дитини.
Діагностика діабету: медичні ознаки цукрового діабету у дітей
Дослідження сечі на наявність глюкози. Якщо редукційні проби з сечею мають позитивний результат (у нормі цукру в сечі бути не повинно), слід враховувати той момент, що причиною транзиторної глюкозурії може бути надмірне споживання солодощів, сильне хвилювання, якась гостра інфекція, або важкі кишкові розлади. Постійним, недиабетическим меллитуриям, наприклад, з причини ниркової глюкозурії, або ж пентозурии, властиво протікання без гіперглікемії, без підвищення рівня цукру. Коли ж встановлено, що причини позитивних редукційних проб обумовлені виведенням глюкози, тоді слід визначити, який рівень цукру в крові, і обов'язково проводити дослідження натщесерце. Якщо рівень цукру при повторному дослідженні вище 120-130 мг%, з великою ймовірністю мова йде саме про діагноз «цукровий діабет». Дослідження крові на рівень вмісту глюкози. Складність діагностики в тому, що спочатку часто рівень цукру натще буває нормальним. І якщо є вагомі причини підозрювати цукровий діабет у дітей, тоді необхідно провести дослідження цукрової кривої, яка в разі діабету має витягнуту і високу форму. Пацієнту дають випити розчин з високим вмістом глюкози, а через один і два години проводять аналіз. Коли рівень цукру в крові, через 2 години після відповідної навантаження, вище 120-130 мг%, діагноз підтверджується. При повторній цукрових навантаженні, після прийняття другої дози цукру, дослідження показують знову різке підвищення його рівня в крові. Особливі труднощі виникають при постановці діагнозу дитині, який поступив до лікарні у несвідомому стані. У такому разі з'являється необхідність диференціювати енцефаліт, гіпоглікемію, крововилив у мозок, недостатність кровообігу, супроводжуючу важкий ексікоз, уремическую кому. Вирішальне значення в цьому випадку мають дослідження сечі і крові маленького пацієнта.
Лікування цукрового діабету у дітей
і догляд за дитиною-діабетиком
На початкових етапах лікування дитячого діабету має обов'язково проводитися в стаціонарі, після воно цілком може здійснюватися амбулаторно, в домашніх умовах. Головні цілі лікування - це досягнення зникнення ацетонурії і практично повного зникнення глюкозурії, прагнення до найменших доз інсуліну, шляхом компенсації його дієтичними заходами, і найважливіше - забезпечення дитини умовами для нормального, повноцінного розвитку і зростання. Лікування цукрового діабету у дітей - завдання не з легких, вона вимагає тривалих зусиль і великої відповідальності.
Лікування дитячого діабету: дієтотерапія
Лікування дитячого діабету, так само, як і дорослого ґрунтується на дієтотерапії. Лікування цукрового діабету у дітей з допомогою дієти, за умови відсутності ацидозу, необхідно підпорядкувати наступним принципам:
1. По-перше, підраховують необхідну потребу організму дитини в енергії, тобто в калоріях, а також в білках у відповідності з віком. Залежно від віку дітям потрібно 60-90 калоріях на кожний кілограм ваги, і 2-3 грами білка на кожен кілограм на добу.
2. Із загальної кількості необхідних калорій потрібно відняти частку, яка припадає на білки, решта приблизно на 60% покривається вуглеводами і приблизно на 40% жирами. У разі такого розрахунку дітям, нужденним в 70 кілокалорій на добу, на 1 кілограм ваги потрібно давати: білка - 3 гр., вуглеводів - 9 гр. і жирів - 2,6 гр. В основних рисах дане співвідношення в дієті аналогічно харчування здорової дитини в тому ж віці.
3. Що стосується кількості споживаних вуглеводів, то дуже важливим принципом харчування дитини, хворої на діабет, є різке обмеження кількості кристалічного, який швидко цукру. Цукор з харчування в принципі краще виключити, потреба в ньому організму, як правило, з лишком покривається за рахунок цукру, який міститься у фруктах і молоці.
4. У разі вираженої ацетонурії у дитини хворої на діабет, кількість жирів у раціоні скорочують, а вуглеводів, - навпаки, збільшують.
Лікування цукрового діабету у дітей: інсулінотерапія
Наступний захід у лікуванні дитячого діабету, необхідне для встановлення рівноваги в обмінних процесах вуглеводів – це правильне визначення кількості інсуліну, необхідний для ін'єкцій. В дитячому віці, не застосовуються антидіабетичні препарати, які призначаються всередину. Лікування цукрового діабету у дітей замісною терапією інсуліном призначається, якщо добова екскреція цукру вище від цукрової цінності їжі на 5% (вміст 50% білків і усіх вуглеводів у їжі). Крім того, для інсулінотерапії показанням також служить вміст глюкози в крові, вище 200 мг%, наявність дистрофії, кетозу, супутніх захворювань.
У процесі визначення доз інсуліну слід знати, що кожна інсулінова одиниця сприяє засвоєнню організмом 5 гр. цукру. Вводять інсулін перед прийомом їжі, хвилин за 15-30, термін дії інсуліну 6-8 годин.
Для визначення концентрації цукру, сечу для аналізу збирають тричі на день, трьома «восьмичасовыми порціями», кров по можливості також необхідно дослідити три рази на добу. І денні дози інсуліну в подальшому, і потреба в інсуліні на даний момент, залежить від результатів даних досліджень крові та сечі. Можливо, що спочатку достатньою буде разова доза в ранковий час, але часто доводиться підвищувати частоту ін'єкцій інсуліну і здійснювати його не тільки вранці, але також удень і ввечері.
Коли початковий період пройдено, необхідно визначити ту потребу в інсуліні, яка в одних і тих же дозах буде задовольняти потреби організму, протягом досить тривалого часу, не допускаючи коливань рівня глюкози в крові. Особливо важливо уникати гіпоглікемії. Для того щоб зупинитися в методах зниження цукру достатнім буде, якщо з сечею виділяється глюкози не більше 15-20 гр. за добу. Далі потрібно або зупинитися і дотримуватися стабільної дієти, що містить конкретну кількість поживних речовин і забезпечує необхідну різноманітність харчування, або дозволити вільну дієту для дитини. Вільна дієта – це та, яка відповідає віку дитини, але обмежує споживання цукру і солодощів на його основі. Якщо стан здоров'я дитини стабілізувався, подальше лікування цукрового діабету у дітей на увазі прагнення до одноразовій дозі інсуліну, що містить денне його кількість. Відповідна суміш інсуліну чинного швидко і чинного повільно (цинк-протамин-інсуліну) дається дитині вранці. Максимальна дія цинк-протамин-інсуліну після ін'єкції спостерігається через 14-20 годин, а ефект зберігається на період до 24 годин. Враховуючи це, потрібно кілька разів протягом дня визначати рівень цукру, щоб уникнути гіпоглікемії.
Медична допомога при діабетичній комі у дитини
Якщо у дитини настає стан коми, терапевтичні заходи повинні бути максимально швидкими та ефективними, оскільки мова ведеться про стан, що загрожує життю дитини. Прогноз при цьому головним чином залежить від тяжкості стану та тривалості втрати свідомості. Впоратися з подібним станом в домашніх умовах, природно, не можливо. Тут можуть знадобитися реанімаційні заходи. Головні завдання в цьому випадку такі:
1. стимуляція організму на засвоєння цукру,
2. боротьба з порушеннями кровообігу, ацидозом і ексікозом,
3. профілактика гіпокаліємії.
Слід, не зволікаючи почати інсулінотерапію, а також забезпечити тривале внутрішньовенне вливання дитині ізотонічного розчину кухонної солі, бікарбонату натрію і 5% глюкози. Якщо діагноз діабетичної коми підтверджений, негайно потрібно ввести інсулін підшкірно, в кількості 15-30 одиниць (залежить від віку дитини), можна третю частину дози ввести внутрішньовенно, а потім кожні 1-2 години вводять по 10-15 одиниць інсуліну протягом 6 годин. Протягом першого дня дитина повинна отримати 40-90 одиниць препарату, в наступні дні цю дозу знижують під ретельним контролем вмісту цукру, обов'язково в крові і сечі. Кількість розчину бікарбонату встановлюється за допомогою апарату Аструпа, і у відповідності з формулою Меллемгаарда-Сиггаарда-Андерсена обчислюється необхідна його кількість в мекв, яке дорівнює: 0,3 помножений на дефіцит підстави (мекв), і помножений на вагу тіла в кілограмах. В особливо важких випадках контролювати результати лікування потрібно кілька разів на добу, шляхом визначення дефіциту підстав, рН, з підрахунком кількості необхідного бікарбонату. Коли у розпорядженні апарату Аструпа не є, необхідну кількість бікарбонату обчислюють за кількістю його вмісту в плазмі. Щоб зміст бікарбонату в плазмі збільшити на 1 мекв/л необхідно дати бікарбонату натрію у кількості 0,35 мекв. У цій ситуації завдання не входить негайне відновлення рівня рН до норми, для початку буде достатнім досягнення рН = 7,2 і вміст бікарбонатів у кількості 15 мекв/л. Коли кровообіг і функції нирок будуть відновлені, а цукор почне засвоюватися, почнеться окислення і виділення кислот, тоді передозування бікарбонату натрію здатна повторно призвести до гіпокаліємії у постацидотический період і до вторинного алкалозу. Саме тому, не слід вводити бікарбонат, якщо дитина знаходиться у стані тільки предкомы, коли контакт з них зберігається, а значення бікарбонату і рН не свідчать про безпосередній небезпеці. У таких випадках слід обмежуватися інсуліном, розчином кухонної солі і глюкозою. Першого дня кількість рідини має становити приблизно 150 мл/кг Слідом за першою дозою інсуліну дається суміш ізотонічного розчину кухонної солі з розчином глюкози 5% у співвідношенні 1 : 1. По мірі того, як поліпшується кровообіг, діурез і ацидоз, приблизно через 6-8 годин після початку лікування, додають до переливається рідини калій - 3-4 мекв/кг На другий день дитині дають випити солодких фруктових соків, пізніше - знежирене молоко і печиво. Після чого проводять дослідження на вміст у крові та сечі цукру. Від даних результатів дослідження залежить, якою буде денна доза інсуліну, як правило, давати її необхідно, розділяючи на 3-5 частин, при прогресивному зниженні. Після зникнення кетозу можна переходити на інсулінотерапію і дотримання дієти.
Важливо! Не робіть ін'єкції інсуліну повторно один і той же ділянку на тілі, - це може призвести до розвитку ліподистрофії.
Крім цього, дуже важливим є навчитися батькам навчити дітей старшого віку самостійно і своєчасно розпізнавати ознаки починається гіпоглікемії, і знати обставини, які можуть їх викликати. Через деякі проміжки часу перевіряти правильність встановленої дозування в стаціонарі, адже при діабеті потреба організму в інсуліні змінюється. Велике значення також має відповідна психологічна профілактика, причому як для хворих дітей, так і для їх батьків. Не можна в критичні моменти піддаватися паніці, потрібно розуміти, що саме відбувається і спокійно і виважено реагувати на ситуацію. Лікування цукрового діабету у дітей – процес, який не допускає паніки. Вам потрібно бути сильними, підтримати ваше чадо і вселити впевненість у тому, що все обов'язково налагодиться. Зрештою, навіть з діабетом можна жити повноцінним, повної радості, щастя і любові життям!


Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо зайти на сайт под своим именем.

Похожие новости:
Цукровий діабет у дітей: перебіг і прогноз
 • 14 листопада - день боротьби проти діабету
 • Прес-реліз «Цукровий діабет»
 • Кір у дітей: фото, симптоми, лікування, профілактика
 • 09 лютого Міжнародний день стоматолога
 • 04 лютого Всесвітній день боротьби проти раку
 • 684. Цукровий діабет у дітей: перебіг і прогноз.
  13-11-2017, 10:01: IMDB. Цукровий діабет у дітей: перебіг і прогноз

  Погода

  » КП «Луцька міська дитяча поліклініка» Інформація щодо н ...
  » Інформація про надходження і використання коштів від ...
  » Інформація про надходження і використання коштів від ...

  Панель управления

  Логин
  Пароль