Луцька міська дитяча поліклініка » Новини » 09 лютого Міжнародний день стоматолога
09 лютого Міжнародний день стоматолога
Категория: Новини | Автор: admin | Просмотров: 706
Дата: 9-02-2017, 18:48
09 лютого Міжнародний день стоматолога
Профілактика карієсу зубів у дітей
Профілактика карієсу у дітей є дуже важливим завданням всіх батьків без винятку. На превеликий жаль, в останні роки проблема карієсу у дітей стоїть дуже гостро — він зустрічається навіть у самих маленьких діточок, які не досягли і дворічного віку. По суті, зубки, ледве прорізалися, відразу ж починають псуватися.
І часто саме батьки винні в тому, що у крихти починає розвиватися карієс. Адже батьки повинні ретельно стежити за станом зубів дітей і навчати їх основам догляду за зубами. А для того, щоб успішно впоратися з цим завданням, батьки повинні знати всі нюанси, що стосуються дитячого карієсу та його профілактики.
Причини виникнення карієсу
Карієс — це точно таке ж захворювання, як і всі інші хвороби. А значить, і виникати на порожньому місці він не буде — потрібні ті чи інші провокуючі фактори. І знати ці причини просто обов'язково, адже усунувши їх, ви значно знижуєте ризик розвитку карієсу:
• Наявність хворих зубів. У тому випадку, якщо в порожнині рота присутній хоча б один хворий зуб, всі інші починають псуватися з лякаючою швидкістю. Тому дитину повинен регулярно оглядати лікар — стоматолог, і при наявності каріозних зубів негайно лікувати їх, щоб захистити сусідні.
• Зубний наліт і камінь. Яким би дивним це не могло здатися, але навіть у дітей не те що зубний наліт, а навіть зубний камінь — досить часто зустрічається явище. Але ж і зубний наліт, і вже тим більше зубний камінь є прекрасним середовищем для розмноження бактерій, які в результаті і призводять до розвитку карієсу.
• Неправильне харчування і погана питна вода. Як всім відомо, для здоров'я зубів просто необхідні фтор, кальцій і вітамін Д. Однак дуже багато батьків геть забувають про це важливому факті, купуючи дитині різні солодощі, а корисні продукти залишають без належної уваги. Обов'язково перегляньте раціон харчування своєї дитини, обговоріть його з лікарем — педіатром.
• Порушення емалі. У тому випадку, якщо дитина вживає надмірно гарячу або холодну їжу, особливо чергуючи їх, дуже великий ризик розвитку мікроскопічних травм зубної емалі. Тому не давайте дитині запивати, наприклад, суп холодним молоком. На жаль, подібне явище зустрічається часто-густо. Крім того, ці пошкодження емалі нерідко бувають спровоковані механічними пошкодженнями, наприклад, в тому випадку, якщо дитина гризе горіхи. Цього також необхідно уникати.
• Генетична схильність. Найчастіше стоматологи відзначають, що найчастіше карієс розвивається у тих дітей, чиї батьки також мають погані зуби. У цьому випадку увага батьків до стану зубів своєї дитини, так як вони псуються набагато швидше.
• Загальний стан здоров'я дитини. У тому випадку, якщо загальний стан організму дитини залишає бажати кращого — часті простудні захворювання, алергічні захворювання, хронічний тонзиліт, неврологічні захворювання, рахіт. Всі ці захворювання нерідко провокують розвиток карієсу — шанси підвищуються приблизно в три рази.
Строго кажучи, такого захворювання, як карієс, просто-напросто не існує. Існує каріозна хвороба — патологічний стан всього організму, яка дає про себе знати, вражаючи тканини зуба. Це підтверджують не тільки спостереження стоматологів, а й ряд досліджень, які явно свідчать про те, що карієс розвивається під впливом багатьох вторинних факторів.
Анатомічні особливості дитячих зубів
У дітей додатковим провокуючим розвиток карієсу фактором є анатомічні особливості будови зубів. Молочні зуби, особливо жувальні, практично завжди мають спеціальні поглиблення. А в цих поглиблення легко накопичується зубний наліт, який неодмінно вступає в прямий контакт з оголеним дентином. Зрозуміло, це є першопричиною розвитку карієсу. На огляді у стоматолога ця особливість виявляється відразу ж.
Крім того, в перші кілька років після того, як молочні зубки прорізуються, їх емаль дуже і дуже слабка і не міцна. І тільки приблизно через два роки зубна емаль, завдяки поступовому насиченню мінеральними речовинами, такими як фтор і кальцій, зміцнюється і набуває міцність. А протягом цього часового відрізку ймовірність розвитку карієсу, особливо при наявності провокуючих чинників, дуже і дуже висока.
Крім того, практично у всіх дітей молочні зуби прорізуються дуже скупчено — зубних проміжків практично немає. Зрозуміло, в такому випадку дуже і дуже складно належним чином очистити зуби за допомогою зубної щітки. І залишки зубного нальоту починають провокувати розвиток каріозного процесу.
У тому ж випадку, якщо дитина має в роті ті чи інші стоматологічні апарати, наприклад, для вирівнювання зубного ряду, ризик розвитку карієсу стрімко зростає. Навіть при здорових зубах далеко не всі діти в змозі належним чином, ретельно, доглядати за зубами. А що вже говорити про подібні випадки? Батьки повинні ретельно контролювати процес чищення зубів, для того, щоб ретельно усувати зубний наліт.
Процес розвитку карієсу
На самому початку свого розвитку, на перших його стадіях, розвиток карієсу протікає абсолютно без будь — яких ознак, і абсолютно безболісно. Дитина ні на що не скаржиться, і батьки не бачать ніякого приводу для звернення до лікаря — стоматолога. Однак ця необразливість вельми і вельми оманлива — якщо захворювання не починати лікувати відразу ж після початку його розвитку, воно буде досить швидко прогресувати. У дитини почнуть з'являтися больові відчуття, часом настільки хворобливі, що дитина може почати безутішно плакати, перестати спати ночами.
Зуб може зруйнуватися до такої міри, що буде потрібно досить складне лікування, а деколи навіть і видалення. Погодьтеся, дуже не райдужна перспектива, адже навіть дорослі люди візити до стоматолога не відносять до ряду улюблених захворювань. А дитини часто дуже складно умовити навіть рот відкрити. Може виникнути необхідність вдатися до лікування зубів під загальним наркозом.
Та й загальний стан здоров'я дитини може в значній мірі погіршитися. І це цілком зрозуміло — зуби, уражені карієсом, є найсильнішим джерелом хронічної інфекції в дитячому організмі. І через ці наявних вогнищ інфекції у дитини часто розвивається цілий ряд самих різних захворювань — хвороби ЛОР — органів, травного тракту і багато інших хвороб. Лікарі — педіатри говорять про те, що дуже часто хворобливі діти припиняють хворіти після того, як ротову порожнину приводять в порядок, усуваючи карієс.
«Пляшковий» карієс
Говорячи про карієс, не можна обійти увагою таке явище, яке у лікарів — стоматологів отримало назву «пляшковий» карієс. Численні дослідження, проведені лікарями — педіатрами та дитячими стоматологами, офіційно підтвердили той факт, що занадто тривале годування дитини з пляшечки — більше одного року — дуже часто призводить до того, що у дитини дуже рано розвивається карієс. Причому карієс дуже і дуже гострий. Зовнішній вигляд зубів подібних діточок дуже специфічний. Першими страждають верхні фронтальні зубки — їх вражає карієс. Після цього карієс поширюється на верхні і нижні моляри, а нижні різці найчастіше залишаються недоторканими.
З розмови лікаря — стоматолога з батьками зазвичай з'ясовується загальна для всіх дітей подробиця — дитину старше однорічного віку укладали спати, попередньо давши йому пляшечку з будь — якими вуглеводні містять напоями, наприклад, з молоком. Дитина засинає, а молоко продовжує залишатися на верхніх зубках крихти. А адже вуглеводи — це відмінна живильне середу для патогенних мікроорганізмів, які й провокують розвиток карієсу.
А, крім того, у сплячої дитини в рази знижується інтенсивність слиновиділення, а значить, напій тривалий час буде контактувати із зубною емаллю, що є додатковим провокуючим розвиток карієсу фактором. Особливо це стосується молока — як материнського, так і коров'ячого. Вони містять величезну кількість лактози, яка дуже інтенсивно провокує розвиток карієсу, особливо якщо тримати молоко в порожнині рота протягом досить тривалого часу.
Для того щоб запобігти розвитку «пляшкового» карієсу в такому юному віці, батьки повинні регулярно приводити дитину до стоматолога для профілактичних оглядів. Саме тому лікарі — педіатри наполягають на тому, щоб перший профілактичний огляд стоматолога проводився в рік, і далі — кожні півроку. Подібні заходи дозволять виявити карієс в самому його початку розвитку, що значно полегшить його лікування.
Лікування карієсу зубів у дітей
На жаль, далеко не завжди навіть самі ретельно дотримувані профілактичні заходи здатні уберегти дитину від розвитку карієсу. А значить, його необхідно якомога швидше починати лікування зубів, щоб не допустити масштабного його поширення. Проте тут дуже важливо комплексне лікування.
Найперше, що необхідно зробити — це санувати ротову порожнину дитини або, простіше кажучи, вилікувати все каріозні поверхні зубів. Батьки повинні дуже ретельно підійти до питання вибору стоматолога для своєї дитини. Мало того, що лікар повинен бути висококваліфікованим, щоб врятувати все зубки малюка, він повинен володіти хоча б елементарними знаннями дитячої психології.
Це необхідно для того, щоб лікар зміг встановити емоційний контакт зі своїм маленьким пацієнтом. В іншому випадку кожен візит до лікаря — стоматолога та лікування зубів перетвориться на справжнє катування для всіх зацікавлених сторін — для дитини, для лікаря — стоматолога, для батьків. Та й саме від цих самих перших візитів стоматологів залежить те, як складуться подальші відносини дитини з ці таким непростим лікарем.
Другим етапом лікування карієсу є перегляд раціону харчування дитини. По-перше, всі продукти, в яких міститься дуже велика кількість вуглеводів (як правило, солодощі), треба давати дитині в обмежених кількостях, стежачи за тим, щоб після їжі дитина хоча б прополоскати рот.
Як вже говорилося вище, дуже негативний вплив на стан зубів надає неправильна їжа, в яке не вистачає кальцію і фтору. Звичайно ж, раціон харчування переглянути потрібно, проте в тому випадку, якщо дитина вже зіткнувся з карієсом, простою їжею обійтися не вдасться. Тому в цей період лікарі — стоматологи рекомендують давати дитині спеціальні вітамінно — мінеральні комплекси, які містять велику кількість кальцію і фосфору.
Сучасна фармакологія пропонує батькам величезна кількість самих різноманітні препаратів, проте не варто купувати їх самостійно. І тому набагато розумніше, щоб підібрати найбільш відповідний саме вашій дитині вітамінно — мінеральний комплекс допоміг або лікар — педіатр, або лікар — стоматолог. Не забувайте також про вітаміни C і D.
В особливо важких випадках лікар — стоматолог може призначити дитині прийом фторидів. Ці препарати і насправді надають дивно позитивну дію на стан зубної емалі. Проте ні в якому разі неприпустимо самостійне застосування даної групи препаратів — у маленьких дітей можливо накопичення зайвого фтору в організмі. Тому лікування фторидами можливо тільки під суворим контролем лікаря.
Підводячи підсумок, хотілося б ще раз повторити ті ази, на яких заснована профілактика карієсу зубів у дітей:
• Регулярне відвідування дитячого лікаря — стоматолога. Причому перший візит повинен бути в однорічному віці малюка, далі — кожні півроку. Цей захід дозволить помітити карієс на найперших стадіях його розвитку.
• Загальний стан здоров'я дитини. Пам'ятайте про те, що слабкі і хворобливі діти, з низьким імунітетом, набагато частіше стикаються з каріозним поразкою каріозних зубів.
• Ретельна гігієна зубів. Пам'ятайте про те, що очищення зубів від зубного нальоту є однією з найголовніших заходів профілактики розвитку карієсу. Найчастіше батьки запитують про те, коли ж приходить час починати чистити зуби дитині? Лікарі — стоматологи стверджують, що робити це необхідно відразу ж після того, як у дитини проріжуться перші зубки.
• Прийом вітамінно — мінеральних комплексів, які надають на зубну емаль зміцнювальний вплив.
На превеликий жаль, часто багато батьків роблять одну й ту ж дуже поширену помилку — не водять дитину до стоматолога зовсім, звичайно ж, в тому випадку, якщо малюк не скаржиться на больові відчуття. Таке своє халатне відношення вони пояснюють тим, що молочні зуби все одно дуже скоро випадуть, а тому ні до чого мучити дитину лікуванням зубів.
Однак лікарі — стоматологи попереджають батьків — через наявні в порожнині рота каріозних молочних зубів тягне за собою поразку і знову прорізалися постійних. А це означає, що дитина дістане проблеми з зубами на всю свою решту життя. А сучасні методи профілактики карієсу у дітей з дуже високою часткою ймовірності дозволяють уникнути всіх цих проблем.


Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо зайти на сайт под своим именем.

Похожие новости:
09 лютого Міжнародний день стоматолога
 • 9 лютого - міжнародний день стоматолога
 • Коронавірус: як відрізнити небезпечне захворювання від ГРВІ та застуди
 • Шляхи запобігання кору
 • Шляхи запобігання кору
 • 20 листопада - всесвітній день дитини
 • 557. 09 лютого Міжнародний день стоматолога.
  9-02-2017, 18:48: IMDB. 09 лютого Міжнародний день стоматолога

  Погода

  » Увага

  Панель управления

  Логин
  Пароль